Osnovni tečaj za lučno in tonsko tehniko v Mladinskem centru Gornja Radgona
V prvi polovici januarja so v Mladinskem centru Gornja Radgona, enoti zavoda Kultprotur, uspešno izvedli Osnovni tečaj za operaterja lučne in tonske tehnike, na katerem je sodelovalo 30 udeležencev. Dogodek, ki ga je organiziral mladinski center v sodelovanju s podjetjem PRO AUDIO, je mladim omogočil, da se seznanijo z osnovami tehnične priprave dogodkov.
Tečaj je bil razdeljen na dva dela: v dopoldanskem delu je Davorin Zamuda predstavil osnove zvočnega valovanja, elektrike in akustike, popoldan pa je ekipa strokovnjakov udeležence seznanila s praktičnim delom z zvočnimi sistemi in lučno tehniko. Aktivno sodelovanje udeležencev je pripomoglo k ustvarjanju dinamičnega in učinkovitega učnega okolja. Mladi so imeli priložnost ekipi strokovnjakov postavljati tudi vprašanja in jih povprašati za nasvete pri konkretnih situacijah, kar je bilo posebej koristno za tiste, ki že imajo nekaj izkušenj s tovrstnim delom.
Udeleženci so pridobili znanja na sledečih področjih:
- Upravljanje lučne in tonske opreme,
- Postavitev in konfiguracija ozvočenja,
- Uporaba inteligentne in klasične razsvetljave,
- Osnove video produkcije in tehnične priprave dogodkov.
Vodja Mladinskega centra Gornja Radgona Maja Klenovšek, je dodala:
»Pomembnost izvedbe tovrstnega tečaja prepoznavamo z vidika spodbujanja razvoja praktičnih veščin, ki niso del formalnega izobraževanja, in omogočanja pridobitev znanj, ki so uporabna v kulturnih in kreativnih industrijah ter pri organizaciji dogodkov. Takšni tečaji krepijo ustvarjalnost, podjetniško razmišljanje in samoiniciativnost mladih, hkrati pa jih povezujejo z vrstniki, strokovnjaki in mentorji, kar spodbuja njihovo aktivno vključevanje v lokalno skupnost.«
Neformalno izobraževanje, ki ga ponujajo mladinski centri, dopolnjuje formalne sisteme in mladim ponuja dostop do specifičnih znanj ter učenja skozi prakso, kar je ključno za razumevanje in uporabo pridobljenih veščin v realnih situacijah. Takšni dogodki prav tako opolnomočijo mlade, saj jim pomagajo razvijati samozavest, samostojnost in občutek pripadnosti skupnosti. Mladinsko delo skozi takšne aktivnosti podpira osebnostno rast in strokovni razvoj mladih ter jim ponuja priložnosti, da se vključijo v družbo in se pripravijo na izzive prihodnosti.
Eden od udeležencev, Sašo (30) je po dogodku delil svoje vtise:
»Ta tečaj mi je omogočil vpogled v tehnično ozadje dogodkov, kar bo zelo koristno pri mojih prihodnjih projektih.«