Obiskali smo informativni dan programov Erasmus+ in Evropske solidarnostne enote

16. 1. 2025 avtor: Uredništvo
Informativni dan Movit. Vir fotografije: mlad.si

Ste se kdaj spraševali, kako bi lahko vaše ideje za mlade postale del mednarodnega projekta? Informativni dnevi Movita so pravi odgovor!

15. januarja je v hotelu Radisson Blu v Ljubljani potekal prvi informativni dan programov Erasmus+: Mladina (E+) in Evropska solidarnostna enota (ESE) v tem letu. Vzdušje je bilo polno energije – od živahnega mreženja do navdušujočih razprav o inovativnih idejah, ki jih mladi že pripravljajo za nove projekte.

Dogodek, ki ga je organizirala Nacionalna agencija Movit, je privabil tako mladinske delavce in delavke kot mlade, željne boljšega vpogleda v možnosti, ki jih ponujata E+ in ESE. Že ena udeležba na takem dogodku lahko prihrani ure raziskovanja in omogoči, da vaše ideje zaživijo v praksi!

Informativni dan je ponudil poglobljen vpogled v možnosti, ki jih ponujajo programi, in pomagal prijaviteljem razumeti ključne korake pri pripravi kakovostnih projektov, z vami pa bomo v prispevku delili nekaj ključnih informacij za bodoče prijavitelje. Kaj so mladi sami povedali o dogodku, pa si preberite na koncu prispevka.

Udeležence je ob začetku nagovoril direktor Movita, Uroš Skrinar, ki je predstavil splošne usmeritve in ključne poudarke glede projektov za leto 2025. Povedal je, da oba programa podpirata razvoj mladinskega dela, prednostno se podpirajo projekti, ki naslavljajo mobilnost mladinskega dela in neformalno učenje v mladinskem delu. Zaželeno je tudi nasloviti področje digitalnega mladinskega dela –  kot celovito temo, ne samo metode, ki se uporabljajo.

Na fotografiji Uroš Skrinar, Movit. Vir fotografije: mlad.si.

Prednost pri izbiri imajo projekti, ki vključujejo mlade z manj priložnostmi. Projekte je potrebno delati na osnovi potreb mladih, ki jih opazite pri mladih v lokalni skupnosti ali, ki jih izpostavijo mladi sami. Še posebej je v tem mandatu je naslovljena participacija mladih – v smislu, da mladi sodelujejo pri oblikovanju projektov. 

Omenjeno je bilo tudi, da je po izkušnjah Movita izvajanje projektov lažje, če se dobro pozna partnerja projekta. Skrinar je opozoril, da je potrebno premisliti, ali imate kot prijavitelj ali partner projekta operativne zmogljivosti. Potrebno je imeti ustrezne kapacitete, imeti ustrezna znanja, finančne vire. Izvirnost vsebine in avtorstev je prav tako pomembna točka pri sprejemu projektov. Prijavitelji naj pišejo projekte sami, oz. pretežno z mladimi.

Velikokrat se neustrezno uporablja in navaja logotipe in financiranje programov, na kar je potrebno še posebej paziti, saj prepoznavnost projektov pomaga, da se takšne projekte še naprej financira. Prav tako je potrebno nagovarjati odločevalce – da sredstva ostanejo oz. se povečujejo, to lahko počnejo predvsem izvajalci.

Na koncu pa je Skrinar dodal še, da imamo v Sloveniji dobre projekte, ki dobro naslavljajo prednostna področja mladih.

Še več splošnih usmeritev lahko najdete tu.

Povedanemu je sledila splošna predstavitev programov Erasmus + programov MOVIT: Erasmus+:  Mladina in Evropska solidarnostna enota. Poudarjeno je bilo, da pri prijavi projektov upoštevajte evropske cilje mladih ter prednostne naloge programov, kot je npr. vključevanje in raznolikost.

Na fotografiji predstavnici projekta Imam avtizem, pa kaj potem - predstavitev dobre prakse mladinske izmenjave. Vir fotografije: mlad.si.

Na fotografiji predstavnici projekta Imam avtizem, pa kaj potem – predstavitev dobre prakse mladinske izmenjave. Vir fotografije: mlad.si.

Prvi prijavni rok za KLJUČNI UKREP 1 v letu 2025 je 12. 2. 2025 do 12:00. Pod KLJUČNI UKREP 1 spadajo mladinske izmenjave, mobilnost mladinskih delavcev in aktivnosti udejstvovanja mladih, ukrep za vključevanje v okviru pobude Discover EU.

Prvi prijavni rok za KLJUČNI UKREP 2 v letu 2025 je 5. 3. 2025 do 12:00. Pod KLJUČNI UKREP 2 spadajo manjša partnerstva in sodelovalna partnerstva.

Odgovore na dodatna vprašanja se zagotovo najde v Vodniku po Erasmus+ na področju mladine 2025 in Vodniku po Evropski solidarnostni enoti 2025 ter na Movitovi spletni strani. Pred prvim prijavnim rokom v letu 2025 bodo potekala skupinska svetovanja za posamezne ukrepe v programu Erasmus+: Mladina, rapored najdete tu. Za kakršnekoli informacije pa se lahko vedno pišete na info@movit.si.

Movit informativni dnevi potekajo dvakrat letno. Naslednji informativni dan bo potekal nekje v novembru. Zakaj se sploh udeležiti informativnih dnevov?

Neža Lipanje, sodelavka za komuniciranje in informiranje na zavodu Movit pravi: “To je eden izmed dveh informativnih dnevov, ki jih imamo in je edini v živo. Je res priložnost, da lahko bodoči prijavitelji ali tisti, ki so že prijavili ukrep in so že upravičenci dobijo vse informacije o posameznih ukrepih. Hkrati pa se trudimo, da vsebinske in tehnične nasvete glede prijave podpremo tudi s primeri dobrih praks.” Dodala je, da je udeležba odlična tudi za nepovezane mlade, sploh ker je vse na enem mestu v na enem dnevu in ker vsi udeleženci dobijo po koncu follow up e-mail, kjer so vse informacije po projektih in prijavnih rokov v tekočem letu.

Kaj pravijo mladi o udeležbi?

Michelle, ki se je z novim letom zaposlila pri Zavodu Mavrica pravi, da se je informativnega dneva udeležila, ker je prej delala v javnem sektorju in ne ve nič o pisanju projektov. “S tem namenom sem tudi danes prišla, da iz prve roke slišim kako spisat dobre projekte, da bodo prav prišli čim več mladim in skupnosti. Je bilo do sedaj zelo koristno. Že samo to na začetku, osnovne informacije, kar se tiče Erasmus+ projektov in ESE projektov, ker tudi sedaj koordiniram ESE prostovoljca, ki ga imamo, kup enih uporabnih informacij!

Kakšne učinke prinašajo programi mladim?

Programi kot so Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota, imajo izjemno pozitiven vpliv na mlade. Pomagajo jim pri razvoju samozavesti, spoznavanju novih ljudi in kultur, ter pridobivanju pomembnih življenjskih in profesionalnih veščin. Mladi skozi te programe pogosto prvič izkusijo mednarodno sodelovanje, kar jih spodbuja k večji odprtosti, samostojnosti in aktivnemu vključevanju v družbo. Poleg tega pa jim omogočajo, da se povežejo z vrstniki iz različnih okolij, kar krepi njihovo razumevanje raznolikosti in solidarnosti“, je povedal Lovro, predsednik mladinskega društva Mladi Evropejci Gorenjska.

Na fotografiji Michelle, Zavod Mavrica in Lovro, društvo Mladi Evropejci Gorenjska. Vir fotografije: mlad.si.

Na fotografiji Michelle, Zavod Mavrica in Lovro, društvo Mladi Evropejci Gorenjska. Vir fotografije: mlad.si.

Poleg predstavitev in tehničnih nasvetov je dogodek to tudi edinstvena priložnost za mreženje – srečate lahko druge mladinske delavce, potencialne partnerje in strokovnjake, ki vam lahko pomagajo pri razvoju vaših idej. Vse na enem mestu in v enem dnevu!

Mladi udeleženci se strinjajo, da so praktični nasveti in konkretni primeri dobrih praks, ki jih prejmejo na takšnih dogodkih, neprecenljivi za uspešno prijavo in izvedbo projektov. Poleg tega pa dogodek omogoča tudi prostor za vprašanja in razjasnitev dilem, kar pripomore k večji samozavesti pri prijavi. Če razmišljate o sodelovanju v evropskih programih ali želite svoje delo še izboljšati, so Movitovi informativni dnevi prava izbira. Zatorej ne zamudite naslednjega informativnega dne – odličen način za začetek vašega mednarodnega projekta!«