Ali veš, da se lahko osebno ali skupnostno razvijamo tudi prek neformalnega izobraževanja?
Si kdaj pomislil, kako bi lahko na enem mestu oziroma z eno aktivnostjo pridobil_a nove veščine, spoznal_a zanimive ljudi in se hkrati zabaval_a? Odgovor na to vprašanje je neformalno izobraževanje, ki v mladinskem sektorju ponuja številne priložnosti za osebni in skupnostni razvoj. Poglejmo nekaj najbolj pogostih oblik neformalnega izobraževanja, v katere se lahko vključiš in osebnostno zrasteš ali pa prispevaš k razvoj skupnosti.
1. Mladinske izmenjave
Mladinske izmenjave v okviru programa Erasmus+ ti omogočajo, da v krajšem časovnem obdobju v okviru izbrane mladinske organizacije, v katero si vključen_a, spoznaš vrstnike iz drugih evropskih držav. Sodeluješ lahko v najrazličnejših projektih, ki spodbujajo medkulturno razumevanje in povezovanje, timsko delo in ustvarjalnost. To je priložnost, da potuješ, razširiš svoja obzorja in pridobiš dragocene življenjske izkušnje. Marsikdo pravi, da se je najbolje spoznal in zrasel prav v tujini – morda je čas, da to preveriš tudi ti.
2. ESE prostovoljstvo
Evropska solidarnostna enota ti omogoča, da se prostovoljno vključiš v projekte, ki prispevajo k skupnosti doma ali v tujih državah. Lahko sodeluješ pri okoljskih, socialnih ali kulturnih projektih v Sloveniji ali tujini. Prostovoljstvo je odličen način za pridobivanje novih veščih, izgradnjo osebne odgovornosti in učinkovito sodelovanje v ekipi. Nič ni boljšega od tega, da s prostovoljnim delom pomagaš skupnosti in ob tem tudi sam_a osebno zrasteš.
3. Brezplačne delavnice in usposabljanja v mladinskih centrih in organizacijah
Mladinski centri in organizacije po Sloveniji redno organizirajo brezplačne delavnice in usposabljanja na različnih področjih, kot so digitalne veščine, kreativno pisanje, javno nastopanje in osebnostna rast. To je odličen način za nadgradnjo znanja in izmenjavo idej z drugimi, ki je na dosegu rok vseh mladih.
4. Udeležba v aktivnostih mladinskih centrov
Mladinski centri so prostor, kjer lahko mladi aktivno sodelujete v različnih dejavnostih, od ustvarjalnih delavnic do športnih aktivnosti. Tu lahko spoznaš nove prijatelje, razvijaš svoje interese in se povežeš s skupnostjo. Mladinski centri se nahajajo povsod po Sloveniji z namenom, da združujejo mlade in jih spodbujajo k aktivnemu udejstvovnju v lokalni skupnosti, kar ima pozitivne posledice tudi na vsakem posamezniku. Ne ostajaj doma na kavču, vključi se v mladinske centre, mladinske organizacije in organizacije za mlade v kraju, kjer bivaš.
5. Vodenje lokalnih, nacionalnih ali mednarodnih projektov
Mladi imate moč, da spremenite svojo lokalno skupnost na bolje. Z vodenjem projektov lahko izboljšaš ali popestriš življenje v svojem kraju skozi kulturne, okoljske ali družbene iniciative. To je priložnost, da pokažeš svoje ustvarjalne ideje in vodstvene sposobnosti. Organiziraš lahko koncert, družabni večer, okroglo mizo, sejem rabljenih oblačil … Lokalni projekti velikokrat postanejo pomembni na regionalni ali nacionalni ravni. Ne ustraši se tega! To je le dokaz, da je nekaj dobro, zelo dobro.
Lahko pa se angažiraš tudi v tujini! Vodenje Erasmus+ projektov ti omogoča, da svoje ideje spremeniš v realnost. Organizacija projektov v tujini in s prebivalci drugih držav ti prinaša izkušnje na področju projektnega vodenja, finančnega upravljanja in komunikacije. Škoda je zgubljati besede, kakšen vpliv imajo naštete veščine na samozavest posameznika, kajne?
6. Študijske izmenjave
Če smo začeli s tujino, še končajmo z njo! Študijske izmenjave v tujini omogočajo, da preživiš določen čas na partnerski univerzi, spoznaš novo kulturo in sistem izobraževanja. Poleg tega razvijaš samostojnost, prilagodljivost in jezikovne spretnosti, ki so ključne za uspeh v današnjem globalnem svetu. Uriš se pa tudi v prevzemanju odgovornosti sam_a zase in naučiš se biti kdaj pa kdaj sam_a. Tujina je edinstvena priložnost, da tam pridobljene osebnoste veščine prineseš nazaj v domače okolje in jih s pridom izkoristiš.
Neformalno izobraževanje ti ponuja priložnosti, ki presegajo formalno šolsko izobrazbo. Žal te v šolah okrnjeno izobrazijo o upravljanju z denarjem, prepoznavanju čustev, gradnji samozavesti, organiziranju projektov, aktivem udejstvovanju v lokalni skupnosti … Na tebi je, da te veščine, ki so za življenje še kako pomembne, pridobiš sam_a. Podkasti, knjige za samopomoč, coaching tečaji … so super priložnosti za osebni razvoj, a morda letos preizkusi tudi neformalno izobraževanje z ostalimi mladimi!
Naj se tvoja pot k osebni rasti in razvoju skupnosti začne že danes.