Mladi z manj priložnostmi / Vključenost

Sindikat Mladi plus v letu 2024

6. 1. 2025 avtor: Sindikat študentov, dijakov in mladih brezposelnih – Mladi Plus
grafika

Eno leto se je zaključilo, drugo se je začelo. Ob tem zaključku in začetku se spominjamo naših največjih dosežkov preteklega leta, hkrati pa obljubljamo, da bomo letos še naprej vztrajni, borbeni pa tudi tečni. Še naprej bomo v ospredje postavljali mlade delavke in delavce, opozarjali na prekarnost, sodelovali s sorodnimi organizacijami, podpirali vse delavske in druge boje, predvsem pa vedno imeli v mislih naše člane in članice. 

Spodaj izpostavljamo naše največje dosežke preteklega leta, vse pa vabimo, da tudi sami sebe obdarite ob začetku novega leta in kaj je lepše darilo, kot včlanitev v sindikat? Več na povezavi.

Na Sindikatu Mladi plus opravimo okoli 50 pravnih svetovanj letno. V letu 2024 ni bilo nič drugače. Tudi letos smo reševali probleme z neizplačilom, neplačanim uvajanjem, trpinčenjem na delovnem mestu in diskriminacijo. Večkrat smo posredovali tudi pri delodajalcih in mladim uspešno pomagali pri reševanju težav. Če si tudi želiš, da ti v primeru težav nekdo krije hrbet, ne čakaj na leto 2025! Včlani se zdaj!
V letu 2024 smo bili, kot vedno, najbolj aktivni na področju prekarnosti. Največji dosežek tega leta je zagotovo premik pri pripravi Nacionalne strategije za odpravo prekarnosti: 30. maja 2024 je Vlada RS potrdila izhodišča za pripravo strategije na podlagi konference, ki smo jo skupaj z MDDSZ in Državnim svetom organizirali leta 2023. Naš sindikat že od takrat (in bomo tudi v letu 2025) poziva k čim prejšnjemu sprejetju dokumenta ter implementaciji nujnih ukrepov za zajezitev in odpravo prekarnosti pri nas.
Na pobudo skupine članov in članic, ki delo opravljajo v eni izmed državnih ustanov, smo priborili dodatek za delo v nevarnih razmerah. Tako bodo dodatek v višini 10 % prejemali vsi zaposleni in zaposlene v javnem sektorju, ki neposredno delajo z eno izmed ranljivih skupin.
Tudi letos smo bili izredno aktivni na področju neformalnega izobraževanja mladih. Mlade še pred vstopom na trg dela opolnomočimo s poznavanjem njihovih pravic, različnih oblik dela, pasteh prekarnosti ter o pomenu sindikalizma. V naše delavnice, predavanja in usposabljanja smo vključili več kot 860 mladih iz cele Slovenije. Prepričani smo, da smo številnim mladim prek neformalnega izobraževanja olajšali vstop na trg dela, zato že kujemo nove vsebine za leto 2025.
Leta 2024 smo začeli eno izmed najpomembnejših bitk delavskega razreda: boj za krajši delovni čas! Vsak četrtek objavimo meme ter opozorimo, da bi lahko bil petek. Obljubimo, da bomo s tem bojem nadaljevali tudi leta 2025 in vse dokler ne bomo delali manj za isto (al pa višjo ;)) plačo!
Letos smo se skupaj z društvom Iskra, CEDRO in ZASUK-om ob 1. maju, prazniku dela, spomnili preteklih delavskih bojev, ki dokazujejo, da lahko le združeno, povezano in organizirano delavstvo ohrani in izboljša življenjske pogoje. Imamo dovolj gonje za dobički, ki se ustvarjajo na naših plečih, medtem ko sami od tega nimamo nič. Brez našega dela ni ničesar – brez nas se ustavi cel svet. Zato smo se na Dan dela, 1. maja, ob 16:00 zbrali na Kongresnem trgu v Ljubljani, da smo temu dnevu vrnili zgodovinsko borbenost. Živela delavska solidarnost! Živel prvi in drugi maj! Živel praznik dela!
V letu 2024 je bila v EU sprejeta direktiva o platformnem delu. Z njo so se začeli rušiti temelji izkoriščanja, saj direktiva uvaja jasna pravila, ki preprečujejo zlorabe samozaposlovanja, priznavajo pravico do kolektivnega organiziranja in zagotavljajo delavske pravice. Sprejetje te direktive je dokaz, da sindikati in združeni delavci lahko dosežemo spremembe, a borba se tu ne konča. Ključno bo zagotoviti njeno učinkovito implementacijo v slovensko zakonodajo, spremljati spoštovanje predpisov in se zoperstaviti poskusom podjetij, da se še naprej izmikajo odgovornosti do delavcev. Sindikati bomo tudi v prihodnje enotni in odločni, da dosežemo pravične pogoje za vse!