Združeni proti AIDS-u: Začni pogovor, reši življenje
Mesec december je namenjen ozaveščanju o HIV/AIDS-u in izražanju solidarnosti z ljudmi, ki živijo s to okužbo. Začenši s svetovnim dnevom boja proti AIDS-u, ki ga vsako leto obeležujemo 1. decembra, letos Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) z geslom »Izberi pot pravic: Moje zdravje, moja pravica!« opozarja na ključno vlogo zaščite človekovih pravic pri preprečevanju širjenja HIV in zagotavljanju dostopa do zdravljenja.
Zakaj je pomembno odprto govoriti o AIDS-u?
Čeprav je bil dosežen pomemben napredek pri zdravljenju in preprečevanju HIV, ostaja epidemija globalni izziv. Po podatkih UNAIDS je leta 2023 s HIV živelo kar 39,9 milijona ljudi, zaradi bolezni, povezanih s HIV, umrlo 630.000 ljudi. Od lanskega leta pa je 1,3 milijona ljudi na novo okuženih. Zaskrbljujoč je, da diskriminacija in stigmatizacija še vedno preprečujeta, da bi številni ljudje poiskali pomoč.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) poudarjata, da je za dosego cilja – konec AIDS-a kot javnozdravstvene grožnje do leta 2030 – potrebno zagotoviti dostop do kakovostne zdravstvene oskrbe za vse, brez izjeme.
Kaj lahko storimo kot družba?
Sprejemajmo in podpirajmo: Spregovorimo proti stigmi in diskriminaciji ter pokažimo solidarnost z ljudmi, ki živijo s HIV.
Informirajmo se: Pravočasno testiranje in ustrezna zaščita sta ključna koraka za preprečevanje širjenja okužbe.
Zagotovimo enakost: Zavzemajmo se za pravično zdravstveno oskrbo, ki je dostopna vsem, ne glede na spol, starost ali socialni status.
Testirajmo se: Redno testiranje je pomembno za preprečevanje in zgodnje zdravljenje HIV. V Sloveniji so nekateri testi tudi brezplačni in anonimni.
Kje se lahko testiram?
- Brezplačno zaupno testiranje na okužbo s HIV, z virusoma hepatitisa B in C je vedno na voljo pri izbranem osebnem zdravniku.
- Anonimno brezplačno testiranje na HIV in virusa hepatitisa B in C je dostopno tudi na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Izvaja se v sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.
- Samoplačniško testiranje na HIV, hepatitisa B in C ter na sifilis je dostopno na Zavodu Republike Slovenije za transfuzijsko medicino.
- Za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, Društvo informacijski center Legebitra v sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani izvaja testiranje na HIV, virusa hepatitisa B in C ter testiranje na sifilis in gonorejo. Testiranja potekajo v Ljubljani, kot tudi v drugih krajih po Sloveniji. Več informacij je na spletni strani Kaj iščeš.
- Pregled in testiranje na spolno prenosljive okužbe se izvaja v dermatoveneroloških ambulantah po Sloveniji in v ambulanti za spolno prenosljive okužbe na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
- Testiranje na okužbo s HIV lahko izvedete tudi sami, v domačem okolju. Testi za samotestiranje so na voljo v lekarnah. V primeru pozitivnega izvida pri samotestiranju je nujen potrditveni test, ki ga lahko opravite na Kliniki za infekcijske bolezni ali v nekaterih drugih institucijah.
Nova priložnost za ozaveščanje: Muzej spolno prenosljivih okužb v Ljubljani
V luči Svetovnega dneva boja proti AIDS-u se je novembra na Štefanovi 11 v Ljubljani odprl pop-up Muzej spolno prenosljivih okužb (SPO). Projekt, zasnovan za mlade, ponuja svež in interaktiven pristop k ozaveščanju o spolnem zdravju v Sloveniji.
Muzej bo obiskovalcem predstavil informacije o simptomih, zdravljenju in preprečevanju SPO, ob tem pa opozoril na pomen zaščite pri spolnih odnosih. Na voljo bodo brezplačni kondomi in informativni materiali, namen razstave pa je spodbujanje odgovornega vedenja, zlasti med mladimi.
Muzej bo odprt do 12. decembra, vsak delovni dan med 12. in 18. uro.
Svetovni dan boja proti AIDS-u je sta priložnosti, da se poglobimo v pomembnost skrbi za spolno zdravje. S skupnimi prizadevanji, ozaveščanjem in podporo lahko ustvarimo svet, kjer je vsakomur zagotovljeno dostojanstvo in pravica do zdravja.