Obdarovanje mladih v stiski
Obdarovanje in dobrodelnost sta globoko zasidrana v človeški naravi in veliko prispevata k družbeni povezanosti. Obdarovanje ne pomeni le izmenjave materialnih stvari, temveč tudi izraz skrbi, ljubezni in solidarnosti. Z dobrodelnostjo se posamezniki in skupine osredotočajo na pomoč tistim, ki so v stiski, bodisi z denarjem bodisi z drugimi sredstvi. Takšni dejanja pogosto prinašajo ne le koristi prejemnikom, temveč tudi obdarovancem, saj ustvarjajo občutek smisla in povezanosti z drugimi ljudmi. V svetu, kjer so neenakosti pogosto prisotne, sta obdarovanje in dobrodelnost ključni za gradnjo bolj pravične in sočutne družbe.
Leta 2010 je pod okriljem Zveze Anita Ogulin & ZPM nastal program Botrstvo v Sloveniji, ki otrokom in mladostnikom iz družin v stiski nudi potrebno pomoč in podporo za izboljšanje življenjskega standarda. Program Botrstva si prizadeva za zmanjšanje socialne izključenosti mladih, ki je posledica revščine, in jim ponuditi boljše pogoje za zdrav in spodbuden razvoj, izobraževanje, odkrivanje in razvoj talentov. Ogroženim otrokom nudi možnosti za vključevanje v šolske in obšolske dejavnosti, organiziran prosti čas in osnovnih potrebščin za življenje. Poleg občasne pomoči se organizacija trudi doseči tudi sistemske spremembe, ki bi omogočile lažje in dostopnejše življenje družinam v stiski.
S sistemskimi predlogi med drugimi spodbujajo rešitev stanovanjske problematike za socialno ogrožene, z uvedbo socialnih stanovanj in spodbujanje aktivne politike zaposlovanja, brezplačno osnovno šolo, ažurno izdajanje odločb o pravicah iz javnih sredstev in hitro odločanje o pritožbah zoper odločitve MDDSZ. Botrstvo v Sloveniji nudi tudi enotno pravno točko, ki je namenjena najšibkejšim pri reševanju problemov v povezavi z uveljavljanjem javnih sredstev. V ta namen vsak četrtek med 9. in 12. uro nudijo pomoč na telefonski številki 080 14 32.
Botri
Botri so posamezniki, ki s prostovoljnimi prispevki pomagajo ogroženim družinam pri zadovoljevanju osnovnih življenjskih potreb. Vsak boter svojemu varovancu mesečno nameni vsaj 50 evrov, ki so v celoti posredovani na račun namenjen otrokovim potrebam. Sredstva se pogosto porabijo za plačilo stroškov vrtca, šolskih potrebščin in dejavnosti, mesečnih vozovnic za javni prevoz in bivanje v dijaškem domu. V primerih, da starši oziroma skrbniki niso sami sposobni otrokom zagotavljati osnovnih življenjskih pogojev, se sredstva porabljajo tudi za to.
Botrstvo se praviloma sklepa za minimalno obdobje enega leta, sicer pa se lahko vsak odloči kako dolgo bo opravljal vlogo botra. Od teh je v program Botrstva je bilo skupno vključenih 12 tisoč otrok, ki jim je od začetka programa pomagalo 9.570 botrov.
Adventni koledar
V mesecu decembru vsako leto pripravljajo prav posebno akcijo Adventni koledar, v sklopu katere botri od začetka meseca zbirajo izdelke, s katerimi za božič obdarijo družine. Akcija deluje po srčnem načelu, ki pravi, da namesto da vsak dan prejmemo darila, ga sami podarimo. Zato v organizaciji vsako leto pripravijo koledar, ki določa, katere izdelke naj botri zbirajo.
Botri izdelke zbirajo v škatli, to pa zadnji teden pred božičem odnesejo do zbirnih mest, kjer osebje poskrbi, da darila pravočasno prispejo v roke tistih, ki si sami ne morejo privoščiti razkošnega praznovanja. Poleg živil botri družinam podarijo tudi novoletne okraske, dišeče sveče, voščilo in presenečenje za otroke ter starše, ki ga izberejo sami. Več informacij o akciji in zbirnih mestih lahko poiščete na povezavi.