Kultura / Mladi z manj priložnostmi

Galerija Media Nox: prostor za umetniško izražanje mladih avtorjev

9. 12. 2024 avtor: MKC Maribor
obiskovalci med ogledom razstave

Do 9. januarja 2025 je v Galeriji Media Nox, ki na Židovskem trgu deluje pod okriljem Mladinskega kulturnega centra Maribor, na ogled razstava Prehajanja. Razstavo so pripravili študenti Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. Galerija Media Nox sicer že več kot trideset let odpira prostor za nabiranje izkušenj mladim umetnikom in kuratorjem.

Razstava Prehajanja v Galeriji Media Nox ponuja na ogled ozek izbor najboljših del, ki so jih študenti Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru pripravili v študijskem letu 2023/2024. Kot je o razstavi zapisala ena od profesoric študentov, doc. dr. Nataša Smolič, izobraževanje in ustvarjanje na stičišču tradicionalnih likovnih tehnik in sodobnih vizualnih umetnosti predstavlja navdušujoč pristop, ki združuje zgodovinske umetniške norme z aktualnimi izrazi današnjega časa:

“Klasične slikarske, kiparske, grafične tehnike in risba se v študijskem procesu ne le ohranjajo, temveč se tudi nadgrajujejo s povezovanjem novih medijev in tehnologij. Mentorji, profesorji svoja umetniška znanja in izkušnje delijo s študenti in tako sooblikujejo bodoče likovnike. Če je še desetletje nazaj veljalo prepričanje, da bodo glavno vlogo na področju sodobne umetnosti prevzeli digitalizacija, robotizacija in virtualno, se danes kaže nekoliko drugačna podoba. Klasične tehnike so ponovno aktualne ter kot take nosilke neposrednih motivov, tém in pripovednih vsebin. Sodobna tehnologija pa jim praviloma služi kot podpora in orodje. Najnovejša umetniška dela so postala neke vrste sinteza starega in novega.

Razstava Prehajanja bo na ogled do 9. januarja, potem pa jo bo 15. januarja že zamenjala nova razstava, ki bo zaživela v sklopu projekta Mladi kustos, pri katerem sodelujejo študenti Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. V sklopu projekta mladi dobijo priložnost, da se, nekateri prvič, preizkusijo v vlogi kustosa in s pomočjo mentorjev sodelujejo pri pripravi razstave od začetka postavljanja do njene otvoritve, kasneje pa običajno pripravijo tudi vodene oglede razstavljenih del.

Več kot tri desetletja Galerije Media Nox

Prav omogočanju izvedbe likovnih razstav in projektov mladih, običajno še neuveljavljenih avtorjev je namenjena Galerija Media Nox, ki jo vodi Sonja Gregorn. Galerija ima galerijske prostore na Židovskem trgu in je tudi ena od ustanov, ki so povezane v Kulturno četrt Židovska. Kot je zapisano na spletni strani galerije, je ”vizija galerije spodbujanje razvoja mladih, šele uveljavljajočih se nadarjenih umetnikov, katerim na stežaj odpira svoja vrata ter jim nudi strokovno ter tehnično pomoč pri izvedbi vizualnih projektov. Odprta je do drugačnih, nekonvencionalnih in inovativnih idej na vseh področjih likovnega ustvarjanja.”

Galerija Media Nox je konec leta 2020 praznovala svojo trideseto obletnico delovanja, kar pomeni, da njeni začetki segajo še pred ustanovitvijo javnega zavoda Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor), pod okriljem katerega galerija danes deluje in ki je svojih okroglih trideset let delovanja praznoval konec leta 2023.

Programska in prostorska predhodnica Galerije Media Nox je bila namreč Galerija88, ki je imela prostore na Orožnovi ulici, novega imena pa se je domislila prvotna snovalka nove programske zasnove Galerije Media Nox Nadja Čobal. Media Nox v latinskem jeziku pomeni polnoč.

Kaj imata skupnega polnoč in galerija? Na Orožnovi ulici, kjer je imela galerija svoje prostore, so razstave odpirali ob polnoči, saj je bilo takrat v klubu največ obiskovalcev. V prvem letu delovanja so pripravili vrsto razstav študentov ljubljanske Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, predvsem podiplomskih študentov, torej generacije, ki je v prihodnje kreirala slovensko likovno sceno.

Prvotna želja pobudnice je bila predstavitev čim večjega števila nadarjenih mladih umetnikov iz različnih okolij in recipročno predstaviti mlade mariborske umetnike. Leta 1996 se je morala galerija skupaj z Mladinskim kulturnim centrom Maribor izseliti iz Orožnove ulice, zato je do leta 2000 obstajala kot internetna galerija, nato pa dobila današnje prostore na Židovskem trgu. Prva razstava, s katero so odprli nove prostore, je bila razstava Oddelka za likovno pedagogiko Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru.

Spletna galerija Web Nox in Mlade arkade

Kljub temu, da je Galerija Media Nox dobila svoje prostore na Židovskem trgu, pa pod njenim okriljem tudi danes deluje spletna različica, in sicer pod imenom Web Nox, ki jo je MKC Maribor vzpostavil leta 2013, nato pa leta 2017 posodobil. Tudi osrednji cilj spletne galerije je promocija mladih umetnikov, lociranih na območju Maribora in njegove okolice.

Trenutno je v spletni galeriji Web Nox na ogled več kot deset spletnih razstav, kot zadnja je bila dodana razstava Strahovi domišljije mlade avtorice Rine Gomboc, razstavo pa je kurirala Martina Frangež.

“Serija razstavljenih umetnin nam predstavlja deset del različnih tehnik, ki pa nagovarjajo enako temo – negativne občutke in miselne procese znotraj naših čustvenih občutij kot sta anksioza in depresija. Umetnica tako na različnih nivojih razišče občutke, s katerimi se vsi spopadamo,”

je o razstavi zapisala kuratorka.

Širitev prostora, namenjenega umetnosti, na splet pa ni edina širitev pod okriljem Galerije Media Nox. Poleti 2024 je namreč zaživelo tudi novo zunanje razstavišče pred galerijo, imenovano Mlade Arkade. Nahaja se na zunanjih arkadah na stavbi Židovskega trga pred Galerijo Media Nox in je prav tako namenjeno mladim umetnikom do 29. leta starosti. “Mladi umetniki bodo tako dobili priložnost, da se predstavijo in so videni tudi v zunanjem javnem prostoru Kulturne četrti Židovska,” so ob odprtju Mladih arkad zapisali v MKC Maribor.

Prva razstavljalka Mladih arkad je vizualna umetnica Tara Rubinić. Predstavlja se z delom Zemlja in Luna si posojata Sonce — Življenje in Smrt si delita oder, ki je še vedno na ogled.

“V dveh delih umetnica naslavlja naravna nasprotja, kot so plima in oseka, noč in dan, rojstvo in smrt, grajenje in rušenje. Kljub močnim kontrastom v naravi življenje ni črno-belo in se vse med seboj povezuje in dopolnjuje,”

je o delih zapisala kuratorka Mladih arkad Martina Frangež.

Kako do razstave v galeriji?

Ob rednih vsakoletnih sodelovanjih z mariborskimi fakultetami pa dobijo v Galeriji Media Nox mladi umetniki tudi priložnost za samostojne razstave. Letos so tako v galeriji razstavljali Vitjan Črešnar Štaus (razstava Z golim očesom), Klara Kracina (razstava Share to Messenger), Hana Nekrep (razstava Živeti) in Nea Likar (razstava Sen).

Umetniki, ki bi si v prihodnje želeli razstavljati v Galeriji Media Nox, in še niso stari 29 let, lahko na spletni strani galerije izpolnijo prijavnico in če prepričajo s kakovostjo in izvirnostjo svojega dela, bodo avtorju namenili razstavni termin v galeriji ali v 3D e-galeriji Web Nox.

Avtor naslovne fotografije: Janez Klenovšek