Neformalno izobraževanje / Zaposlovanje

Tabor Kariera brez meja: več znanja za poklicno pot

14. 11. 2024 avtor: Zavod za mladino in šport Krško
mladi za mizo

Prve počitnice v šolskem letu, znane kot krompirjeve počitnice, dijakom pogosto predstavljajo priložnost za počitek od šolskih obveznosti in čas, ko si lahko napolnijo baterije z različnimi aktivnostmi. Nekateri mladi pa ta čas raje namenijo pridobivanju novih znanj, spletanju prijateljstev in širjenju obzorij. To pot je izbralo tudi osem mladih iz Posavja, ki so se odločili za udeležbo na taboru Kariera brez meja, organiziranem v Zavodu za mladino in šport Krško.

Delavnice: od prekarnosti do spopadanja s stresom

Tabor je potekal tri dni, od 28. do 30. oktobra 2024, in združil osem srednješolcev, starih med 14 in 18 let, ki so prišli iz sedmih različnih srednješolskih programov. Prvi dan se je začel z uvodnimi delavnicami za spoznavanje, kjer so se udeleženci hitro vključili in aktivno sodelovali. Nadaljevali smo z delavnico Od sanj do ciljev, kjer so dijaki zasnovali svoje “drevo sanj” in začrtali korake za doseg ciljev.

Popoldan je mlade obiskale predstavnica sindikata Mladi plus, ki je predstavila tematiki “Diskriminacija na trgu dela” in “Vstop na trg dela”. Udeleženci so se tako seznanili s ključnimi vidiki zaposlitve in prejeli koristne nasvete za delo prek študentskih napotnic. Večer smo zaključili s sproščanjem ob družabnih igrah in druženjem z vrstniki, ki so v mladinskem centru pripravljali okrasitev za hišo strahov.

Drugi dan tabora je prinesel priložnost za samorefleksijo skozi osebno SWOT analizo. Udeleženci so prepoznali svoje prednosti in slabosti ter analizirali, kako okolje vpliva na priložnosti in morebitne ovire pri razvoju kariere. Na podlagi teh ugotovitev so nato oblikovali svoje akcijske načrte za prihodnost.

V popoldanskem delu je sledila delavnica Zavoda Nefiks Karierni labirint, kjer so se udeleženci seznanili s ključnimi kariernimi odločitvami. Poglobljeno smo obravnavali tudi problematiko prekarnega dela, s katerim se mladi vse prepogosto srečujejo. Govorili smo o pravicah delavcev, pogostih kršitvah in vplivu prekarnega dela na duševno zdravje.

Zadnji dan smo začeli umirjeno, z delavnico o spopadanju s stresom, ki jo je izvedla predstavnica Zavoda za zvezde. Po praktičnem treningu sproščanja smo se odpravili v podjetniški inkubator Krško, kjer so se udeleženci spoznali s podjetniškimi kompetencami in se učili, kako učinkovito predstaviti, oziroma »pitchati« podjetniško idejo. Navdušeno so preizkusili tudi VR in AR očala, ki so jim ponudila vpogled v sodobne tehnologije in inovativne priložnosti.

Kaj o taboru Kariera brez meja pravi mladi udeleženec?

Val Medved, dijak 4. letnika strojne šole v Krškem, je svoje vtise o taboru povzel:

»Tabora sem se udeležil, ker se bliža čas, ko bom moral izbrati poklicno pot, ki bo z mano večji del življenja. Menim, da je bila to prava izbira, saj sem skozi poučne in zanimive delavnice pridobil veliko koristnega znanja. Najbolj me je pritegnila delavnica sindikata Mladi plus, kjer sem izvedel več o pravicah delavcev in študentov ter o diskriminaciji na delovnem mestu. Gre za pomembne teme, s katerimi bi moral biti seznanjen že preden sem začel opravljati študentsko delo.«

Dodal je še:

»Zelo koristni sta mi bili tudi delavnici o duševnem zdravju in obvladovanju stresa, saj se veliko mladih srečuje z različnimi duševnimi stiskami. Menim, da je bil tabor odlično organiziran, saj sem poleg pridobivanja novih veščin užival v druženju z vrstniki, igrah in seveda dobri hrani. Zadnji dan smo zaključili v prostorih podjetniškega inkubatorja Krško, kjer smo razvijali podjetniške ideje in na koncu preizkusili še VR očala. Priporočam udeležbo na taboru vsem mladim, ki si želijo pridobiti nova znanja in veščine.«

V Zavodu za mladino in šport Krško imamo že dolgo tradicijo kariernega svetovanja in to delo nameravamo še naprej razvijati. Sodobni trg dela se hitro spreminja, z njim pa tudi poklicne poti in priložnosti za mlade, ki morajo biti pripravljeni na nenehno prilagajanje. Mladinski delavci v teh procesih pogosto odigramo ključno vlogo, saj mlade podpremo pri soočanju s kariernimi izzivi in jim pomagamo pri doseganju njihovih ciljev.

Franja Bučar, ZMŠ Krško
slike: Franja Bučar in Šejna Malanović, ZMŠ Krško