Vključenost

Prva prireditev za vse: Intimni pogovorni večer z Aljošo Škaperjem

4. 11. 2024 avtor: Mladinski center Idrija
udeleženci z gostom

V sredo, 23. 10. 2024, smo pripravili prvo prireditev za vse v sklopu istoimenskega solidarnostnega projekta, ki ga izvaja skupina mladih s podporo ekipe Mladinskega centra Idrija. Namen projekta je med mladimi razbiti tabuje o osebah z gibalno oviranostjo in pripraviti smernice za prireditev v občini Idrija, ki bi organizatorje spodbudile k obveščanju javnosti o dostopnosti njihovih prireditev.  

Ekipa mladih je pripravila intimen pogovorni večer z Aljošo Škaperjem, zagovornikom dostopnosti za gibalno ovirane, ki se je po padcu s strehe soočil z novo realnostjo – življenjem na vozičku. Nesreča pa ga ni ustavila, vendar spodbudila k izvedbi različnih projektov, ki izboljšujejo in poenostavljajo življenje osebam na vozičku. Njegova motivacija za izvajanje takšnih projektov izhaja iz njegove strasti do potovanj. Ko se je soočil z nesrečo in pristal na vozičku, so se ta otežila, saj ni nikjer na enem mestu našel vseh potrebnih informacij, zato je ustvaril spletno stran pridem.si in podal idejo za aplikacijo Ljubljana by wheelchair, ki omogoča boljšo izkušnjo in vse informacije na enem mestu za ogled Ljubljane. Peljal nas je tudi skozi svoja nedavna potovanja v Egipt in Španijo, kjer se je soočil z marsikatero neprijetnostjo, kot je vožnja s čolničkom, velikim ravno za njegov voziček. 

Marsikdo sploh ne ve, da osebe na vozičku lahko potujejo, kot počno še marsikaj drugega, kot samostojno vozijo avto, zato se je Aljoša neposredno lotil podiranja naših predsodkov in stereotipov, ki jih imamo o osebah na vozičkih. Pravi, da je najpogostejši ta, da se vse osebe na vozičkih med seboj poznajo, ter da se vsi ukvarjajo s košarko, vendar nam je Aljoša zagotovil, da obstajajo tudi drugi športi, kot je rokomet in badminton.  

Osebe na vozičku morajo svoje vsakodnevno življenje precej bolj splanirati, saj jim že majhen robnik ali ena stopnica do vhoda v restavracijo predstavlja oviro, ki jo težko premagajo sami. Hkrati pa so takšne majhne ovire hitro in elegantno rešljive z majhnimi prilagoditvami, le ozreti se moramo naokrog in jih ne pometati pod preprogo. To ne delamo le za osebe na vozičku, vendar tudi za starejše osebe, ki imajo težave z mobilnostjo in starše z vozički, ter še marsikoga drugega, na katerega sprva mogoče sploh ne pomislimo.  

Rezultat pogovora z Aljošo je zagotovo spoznanje vseh obiskovalcev, da lahko čisto vsak od nas pripomore k večji dostopnosti krajev in objektov, ki jih obiskujemo, saj največ pripomoremo k opozarjanjem o možnih prilagoditvah na lokacijah, ki jih dnevno obiskujemo.  

Aljoša Škaper in poslušalci
Foto: arhiv MCI

Več o projektu v sklopu katerega je potekal dogodek lahko preberete tukaj.

Logo Evropska solidarnostna enota in logo Sofinancira Evropska unija

*Projekt je sofinancirala Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti Nacionalna agencija.