Kako uspešno preiti iz izobraževanja na delovno mesto?
Mladi se zaradi iskanja prve zaposlitve velikokrat znajdete v težavah. To so s svojimi odgovori potrdili tudi anketiranci v zadnjem dopisniškem prispevku. Med drugim so nekateri omenili, da delajo že med študijem in si s tem nabirajo ustrezne kompetence, a jim velikokrat zmanjkuje časa za sočasno delo in študij.
S prvo zaposlitvijo pa se mladi srečujete tudi s slovesom od šolanja. Z zaključkom izobraževanja namreč izgubite status dijaka ali študenta, s tem pa številne pravice in dolžnosti, ki jih nadomestijo nove. Potrebno se je zaposliti. Kako uspešno preiti iz šolskih klopi na delovno mesto? Beri dalje!
Vsakega obdobja je enkrat konec
»A bejž!« si misliš. Da si življenju sledi več različnih obdobij zapored, je včasih težko sprejeti, kaj šele razumeti. Konec izobraževanja, predvsem študijskega, za veliko večino mladih pomeni tudi slovo od študentskega doma, vsakodnevnega videvanja prijateljev in sošolcev, relativne svobode pri oblikovanju urnika in razporejanju obveznosti, članstva v študentskih klubih in organizacij, bonov za študentko prehrano …
Obdobje odraslosti, s katerim ponavadi pride tudi prvo resno delovno mesto, na mlade naloži dodatno stopnjo samostojnosti in odgovornosti. A vsi se enkrat spopademo s tem! Zavedanje, da se v življenju določene stvari enkrat zaključijo, da se lahko začnejo nove, in da se s tem spopade vsak mlad človek, te lahko potolaži, da je to okej, in te spodbudi, da se prepustiš novim življenjskim izzivom. Pomembno je, da vsako obdobje užiješ v največji meri, ker nobeno ne traja večno.
Da ob prehodu iz izobraževanja na delovno mesto kljub zgoraj navedenemu doživiš stisko, je normalno. Temu rečemo prehodni šok. Po koncu šolanja se začne razvijati tvoja profesionalna pot, kar naenkrat pa se znajdeš v novi vlogi – vlogi zaposlenega. Dvom, zmedenost in negotovost so pogosti spremljevalci prehodnega obdobja. Da bo stiska manjša, se informiraj in poišči pomoč, če začutiš, da jo potrebuješ.
Informiraj se
Prehod in iskanje zaposlitve bosta lažja, če boš imel pri roki (ali pa kar že v glavi) prave informacije. Pomembno je, da:
- da znaš napisati dober CV,
- da se znaš pripraviti na razgovor,
- da veš, kako in kje iskati zaposlitev,
- da veš, kakšno pogodbo podpisuješ ob prvi zaposlitvi,
- da urediš formalnosti ob prvi zaposlitvi, denimo zavarovanje.
Pomembno je še:
- da imaš realna pričakovanja pri bodoči zaposlitvi,
- da veš, v čem si dober in kaj so tvoje močne kompetence,
- da si se pripravljen učiti in prilagajati,
- da se zavedaš, da nisi sam_a v tem.
Po moč!
Da ti bo pri prehodu iz šole na delovno mesto lažje, pridobi čim več informacij iz prve roke. Povprašaj sorodnike, kako je bilo, ko so se oni popolno osamosvajali, poslušaj prijatelje, sošolce, starejše študente, sodelavce, kjer opravljaš študentsko delo … Obiščeš lahko tudi karierne centre in svetovalnice in tam prosiš za pomoč, z nasveti pa te zagotovo čakajo tudi v mladinskih centrih.
Ključno vlogo pri vseh prehodih med življenjskimi vlogami igra tudi socialna varnost. Na mrežo svojih pravih prijateljev, ki si si jo zgradil, se vedno lahko zaneseš. S svojimi prijatelji bodi iskren, povej jim o svojih občutkih in zagotovo bodo tam zate. In obratno – ko bodo prijatelji potrebivali tebe, boš tam za njih.
Če ti bo vseeno pretežko zapustiti učilnice in predavalnice, nikjer v službi pa ne boš počutil_a dobro, pa lahko vedno poiščeš strokovno psihološko pomoč. Naj te ne bo strah ali sram, greš po moč.
Srečno na tvoji novi poti!