EU zadeve / Kultura

Živo knjižnico predstavili tudi na Nizozemskem

16. 10. 2024 avtor: Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto
predstavitev projekta

V središču Evrope se oblikuje inovativen projekt FutureUp, ki ga podpira Evropska unija prek programa CERV. Namenjen je ozaveščanju in promociji Listine o temeljnih pravicah EU, dokumenta, ki predstavlja temelj pravic in svoboščin evropskih državljanov. V letih 2023 in 2024 je FutureUp izvedel vrsto dogodkov v različnih mestih od Španije, Slovenije, Portugalske in Romunije do Malte, Italije, Nizozemske in Grčije.

Naloga je jasna: opolnomočiti državljane, dati glas manjšinam in spodbujati enakost preko medkulturnega dialoga. Z ambicijo, da neposredno mobiliziramo več kot 400 udeležencev in posredno dosežemo več kot 25.000 ljudi, si FutureUp prizadeva vključiti evropsko mladino v potovanje odkrivanja Listine o temeljnih pravicah.

Zadnje od teh srečanj je od 7. do 10. oktobra letos potekalo v Rhenenu, očarljivem mestu na Nizozemskem, ki ga je gostila Gemeente Rhenen. Ta občina, znana po svoji zavezanosti človekovim pravicam in socialni vključenosti, je postala popolna kulisa za zaključek te vznemirljive pustolovščine. Dogodek je v torek, 8. oktobra, odprl Hans Blankestijn, ki je z navdušenjem pozdravil vse udeležence in postavil temelje za dan, poln učenja in sodelovanja.

Dejavnosti srečanja so bile raznolike in bogate. Vsaka partnerska organizacija je imela priložnost, da se predstavi in deli svojo vizijo sodelovanja v FutureUp. Med predstavitvami je Daniela Hočevar iz Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto poudarila pomen spodbujanja vključujoče družbe in ključno vlogo mladine v tem procesu, med drugim je predstavila našo Živo knjižnico. Ko so se predstavitve nadaljevale, so predstavniki različnih občin delili svoje poglede na svobodo in enakost v Listini EU ter na versko in kulturno raznolikost v Evropi.

Eden najbolj odmevnih trenutkov je bila ekskurzija na Grebbeberg, kjer so udeleženci obiskali vojaško pokopališče iz druge svetovne vojne in si ogledali srednjeveške obrambne objekte. To doživetje ni le ponudilo vpogleda v zgodovino, temveč je tudi spodbudilo razmisleke o svobodi in človekovih pravicah v trenutnem kontekstu. 

V sredo, 9. oktobra, se je skupina preselila v Muzej Rhenen, da bi sodelovala na seminarju o temeljnih človekovih pravicah. Pod vodstvom uglednih govorcev so obravnavali teme, kot sta vključitev in raznolikost, ter ustvarili prostor za dialog in refleksijo. Dopoldne so predvajali dokumentarni film o položaju žensk, sledil je ogled razstave. Ta večdimenzionalni pristop je spodbujal smiselne izmenjave med mladimi iz različnih držav, ki so delili svoje zgodbe in poglede, kar je še okrepilo medsebojno razumevanje in empatijo.

udeleženci
Foto: arhiv DRPD Novo mesto

Rezultati tega zadnjega srečanja so bili spodbudni. Udeleženci so izrazili prenovljen interes za Listino o temeljnih pravicah in razumevanje njenega pomena v vsakdanjem življenju. Poleg tega so oblikovali konkretne predloge za povečanje sodelovanja mladih v civilni sferi, kar obeta bolj vključujočo in demokratično prihodnost za vse. Povezave, vzpostavljene med sodelujočimi organizacijami, so postavile temelje za prihodnja sodelovanja in okrepile podporno mrežo za promocijo človekovih pravic.

FutureUp je v svojem bistvu pričevanje o moči medkulturnega dialoga in zavezanosti prihodnosti, kjer sta svoboda in enakost dostopni vsem evropskim državljanom. Zgodba tega projekta se šele začenja, vendar je njegov vpliv že čutiti v vključenih skupnostih, puščajoč trajen pečat na poti proti pravičnejši in bolj vključujoči Evropi.