Izobraževanje

Se mladi izobražujejo le v šolah?

27. 9. 2024 avtor: Rožle Oštir

Običajno ob izobraževanju pomislimo na dejavnost poučevanja v smislu tradicionalne šolske oblike, kjer učitelj v šoli uči otroke in mladostnike. A poleg formalnega izobraževanja ima pomembno vlogo tudi neformalno učenje, ki zajema učenje izven učilnic. Pri tem ljudje spoznavamo reči, za katere v šoli zmanjka časa ali pa z njim krepimo svoje kognitivne sposobnosti tudi po končanem obveznem šolanju.

Ker je učenje pomembno skozi celotno življenje, lahko opazimo porast alternativnih metod učenja izven klasičnih šol, na primer obiskovanje delavnic in tečajev ter uporaba spletnih orodij. V tokratni anketi nas zanima, kako se izobražujejo mladi.

Matic Kosi – Tako, da hodimo v šolo. V bistvu se učimo celo življenje, tudi izven šole. Ampak najbolj intenzivno zagotovo v šoli. Tam se učimo večinoma neke splošne stvari, medtem ko se izven šole lahko osredotočimo na kaj bolj specifičnega, tisto, kar nas dejansko zanima. Jaz rad rišem in bi rekel, da se tega nisem nikoli učil v šoli. Smo sicer risali pri likovni vzgoji, ampak bi rekel, da sem svoj talent razvil sam, tako, da sem v prostem času risal in na spletu gledal razne tutoriale, v katerih sem se naučil kakšnih trikov, ki so mi olajšali delo.

Klemen  Grenko – Dopoldne v šoli, popoldne na ulici. To pomeni, da se teoretične stvari učiš v šoli, potem pa se v realnem svetu učiš, kako stvari potekajo tam. Ne rečem, da je šola  slaba, ampak izven šole se hitreje naučiš stvari, za katere se zanimaš. V šoli se nisem naučil, kako se zamenja verigo na kolesu, ampak ne bi bilo slabo, če bi se, ker ti to pride bolj prav kot pa računanje funkcij.

Melisa Jusovič – Mislim, da so mladi dovolj iznajdljivi in se znamo določene stvari naučit sami. Danes je itak na spletu vse, kar te zanima. Ne bi rekla, da ne rabimo šole, ker je le neka osnova, ampak tudi v šoli kadar ne razumem neke snovi, pogledam na internet, če najdem kje boljšo razlago, kot jo da učiteljica. Sploh pri matematiki si veliko pomagam s spletom. Če ne bi bilo Astre, ne vem kaj bi bilo z mojo matematiko.

Eva Hribar – Največ se naučimo v šoli, ker v prostem času bolj kot ne gledamo TikTok in visimo na družbenih omrežjih. Seveda se lahko tudi tam kaj naučimo, ampak po mojih izkušnjah se to zgodi bolj redko. Rekla bi, da nas veliko naučijo tudi starši. Od njih prevzamemo način obnašanja in vrednote, kar se mi zdi pomembno. Tudi pri nekaterih življenjskih rečeh ti največkrat pomagajo ravno oni in te usmerjajo. Recimo, kako si urediš osebno izkaznico ali pa kako se soočat z življenjskimi izzivi.