Evropski teden mobilnosti: Celostno prometno načrtovanje javnega prostora
Evropski teden mobilnosti letos poteka med 16. in 22. septembrom, vrhunec celotne kampanje pa je priljubljena nedeljska akcija Dan brez avtomobila.
Tema 23. izvedbe Evropskega tedna mobilnosti je »Udoben javni prostor – za vse«. Kakovostno urejen javni prostor namreč v vsako skupnost prinaša številne koristi. Kjerkoli so prebivalci, njihovi načini opravljanja vsakodnevnih in drugih poti ter njim pomembne dejavnosti ustrezno obravnavani, je kakovost življenja boljša: več je socialne pravičnosti, večja je varnost, manj je hrupa in onesnaženosti zraka.
Kot so pred začetkom tedna mobilnosti sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, bodo danes v vsaj v tretjini slovenskih občin za teden dni zaprli ulice, trge in parkirišča. Namesto avtomobilom bodo ti prostori namenjeni igri, športu, delavnicam, kulturnim dogodkom …
Evropski teden mobilnosti je vodilna kampanja Evropske komisije za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti v mestih. Spodbuja spremembo vedenja v korist aktivne mobilnosti, javnega prevoza ter drugih pametnih in čistih prometnih rešitev. Lani je v kampanji sodelovalo več kot 3000 mest po celotnem svetu in 99 slovenskih občin. Letos je sodelovanje potrdilo že 114 občin, ki pokrivajo več kot 80 % vseh prebivalcev Slovenije.
Povprečna starost avtomobila je lani znašala 11,1 leta
Po podatkih slovenskega statističnega urada je bilo konec leta 2023 v Sloveniji registriranih okoli 1,2 milijona osebnih avtomobilov. V zadnjih desetih letih se je število avtomobilov povečalo za 15 %. Osebni avtomobili so bili leta 2023 v povprečju stari 11,1 leta.
Na slovenskem in tujem cestnem omrežju so osebni avtomobili, registrirani v Sloveniji, lani opravili 17,5 milijarde voznih kilometrov. Marca letos je bilo v Sloveniji 38.976 km javnih cest, od tega 1,6 % avtocest in hitrih cest.
Cestni promet velja za enega največjih virov emisij toplogrednih plinov. Leta 2022 je v Sloveniji zaradi njega nastalo 5,3 milijona ton emisij ogljikovega dioksida (CO2) ali 42 % od skupno 12,7 milijona ton vseh v tem letu nastalih emisij CO2.
Kako je lahko vsak trajnostno mobilen?
- Uporabljaš javni potniški promet.
- Po opravkih v okolici kolesariš ali se sprehodiš.
- Obveznosti načrtuješ na način, da se v oddaljeni kraj ne odpelješ za vsako dejavnost posebej.
- V šolo, službo, na trening … se voziš skupaj z ostalimi. Na tak način lahko tudi privarčuješ!