Zdravje

Kako izboljšati ravnovesje med šolo oziroma delom in sprostitvijo?

5. 9. 2024 avtor: Uredništvo
grafika

Za večino od nas je poletje čas, ko dopustujemo, ko popoldneve preživljamo zunaj, večkrat obiščemo prijatelje, se udeležujemo koncertov in festivalov ter imamo na splošno več prostega časa. September pa v nasprotju z meseci prej prinaša več obveznosti, odgovornosti in dejavnosti, ki jih enostavno moramo izpolniti in se jim ne moremo izogniti. Da bo iskanje in ohranjanja ravnovesja med šolo in/ali delom in sprostitvijo lažje, smo pripravili nekaj nasvetov.

Usklajevanje šole, dela, prostega časa, hobijev …

… je zahtevno. Od nas vedno zahteva čas in trud. Zdravo oz. ustrezno ravnovesje med šolo, delom in obveznostmi na eni strani ter sprostitvijo, prostim časom in skrbjo zase na drugi, je ključno za dobro psihično in fizično zdravje posameznikov. Poklicne, šolske, zasebne … poti se med seboj pogosto prepletajo, zato je še toliko bolj pomembno, da znamo različna področja usklajevati med seboj.

Enostavno se ni mogoče izogniti temu, da ljudje v življenju opravljamo različne naloge in smo postavljeni v raznolike vloge in situacije. Kdor uspešno krmari med različnimi položaji in obveznostmi, se dobro počuti, vpliv stresa je manjši, na delu ali v šoli je bolj osredotočen, v prostem času pa bolj prisoten …

grafika
Vsakdo v življenju opravlja različne naloge in je postavljen v različne vloge. Foto: Canva stock photos.

Vsak se sam odloči, s čim se bo ukvarjal, kaj mu je bolj pomemebno, za kaj bo namenil več časa … A spodnji splošni nasveti so nekako univerzalni in lahko vsakomur pomagajo do boljšega ravnovesja v življenju.

Prioritete, načrtovanje in neizogibanje

Določi (oz. začrtaj) si prioritete. Kaj ti je v življenju bolj oz. najbolj pomembno? Čemu bi rad namenil_a več časa? Kaj ti po nepotrebnem jemlje čas? Če veš, kaj imaš rad_a in kaj ti je pomembno, se lažje organiziraš in razporediš ure v dnevu. Pri tem se zavedaj, da ljudje med seboj včasih nimamo podobnih prioritet. Zato te sošolec, ki v prostem času nadvse rad igra kitaro, mogoče ne bo razumel, ker ti v prostem času hodiš v fitnes. Nič ni narobe s tem – vsak po svoje usklajuje obveznosti in sprostitev.

Pomembno je, da glede na prioritete pametno razporediš dejavnosti v dnevu. Pusti si nekaj čisto prostega časa, ki ga boš porabil, ko ti neka dejavnost vzame več časa, kot si načrtoval. Načrtuj ure v šoli, učenje, prehranjevanje, gledanje filma, telovadbo, sprehod s psom, kuhanje večerje … S tem v dnevu načrtuješ tudi sprostitev oziroma prosti čas.

Ne izogibaj se obveznosti, ki jih imaš. “Se bom jutri začel_a učiti”, ”prosil_a bom za prestavitev roka oddaje seminarske naloge”, “v petek bom pospravil_a sobo v študentskem domu” … Poznane zadeve, kajne? Seveda se zgodi, da te kdaj preprosti “prehiti čas”, a izmikanje ni koristno. Kadar izpolniš obljube, ki si jih dal sam sebi – da boš naredil to in ono v tem dnevu – krepiš samozavest in si vsakič znova dokažeš, da zmoreš.

Meje, meje, meje …

Z urnikom postavljaš tudi meje. Da so te pomembne v življenju, ni treba poudarjati – to že vsi vemo. Z načrtovanjem obveznosti in sprostitve jasno postavljaš oziroma sporočaš meje sebi in drugim. Zamislimo si, da na delovnem mestu ne uporabljaš zasebega telefona. Prijatelji to vedo in te v službenem času ne kličejo in ti ne pišejo, če ni nujno. S tem si v službi bolj osredotočen in produktiven, v popoldanskem času (če ste to načrtovali oziroma imate čas) pa lahko prijatelje povabiš v mesto na pijačo in se jim popolnoma posvetiš. Na tak način denimo ločiš obveznosti v službi in druženje.

Načrtuj tudi odmore, uredi spalno rutino

Med obveznostmi si večkrat vzemi nekaj minut zase. Skuhaj si kavo, zalij rože v pisarni, med učenjem se pretegni, prezrači prostor … Odmori so lahko tudi daljši, recimo za kosilo ali sprehod. S tem prevetriš misli, se napolniš z energijo in preprečiš preveliko utrujenost.

Da so odmori dejansko koristni in ne vplivajo na kakovost opravljenega dela (da se sproti ne podaljšujejo), je zelo pomembno, da imaš urejeno spalno rutino in da si vsako jutro spočit. Spalna higiena je del zdravega življenjskega sloga, tako kot raznolika prehrana in gibanje.

Tehnike sproščanja

Gre za krajše ali daljše vaje, ki jih izvajamo rutinsko, da sčasoma postanejo naša veščina. Vsak si lahko poišče svojo, med njimi so pogosto: