Mladi iz sedmih držav gradili mostove
Ob vseh sovražnostih na svetu ljudje potrebujejo priložnost, da se združijo pod enim okriljem. In pod kakšnim okriljem bi se lahko združili bolje kot pod zastavo Evropske unije v okviru programa Erasmus+. Medtem ko ljudje okoli sebe gradijo zidove, so projekti Erasmus+ edinstvena priložnost, da se povežete z ljudmi iz vse Evrope in se na neformalen način učite o kulturi, raznolikosti, sprejemanju, manjšinah in še veliko več.
Eden od takšnih projektov je potekal v Sloveniji z naslovom Gradimo mostove. Kot pove že ime, je bil cilj projekta zbližati ljudi prek kulture, solidarnosti in umetnosti. Projekt je sofinanciran s strani programa Erasmus+ mladina in slovenske nacionalne agencije MOVIT.
Udeleženci iz sedmih različnih držav, okolij, prepričanj in družbenih razredov so se združili, da bi se potopili v solidarnost z ljudmi, ki se v vsakdanjem življenju soočajo z diskriminacijo. Ljudje, kot so brezdomci, starejši, LGBTQ+ skupnost, romska skupnost in različne manjšine.
Sedem držav, ki so gradile mostove so bile Slovenija, Madžarska, Estonija, Romunija, Portugalska, Poljska in Hrvaška. V Slovenijo, kjer je potekal projekt, so odpotovali, da bi se seznanili z vključevanjem in zagotavljanjem priložnosti ljudem, ki so imeli manj sreče. Ljudje pogosto pozabijo na svoje privilegije in priložnosti, ki jih imajo ter jih jemljejo za samoumevne. Ozaveščanje posameznikov, ki nimajo takšnega razkošja, je bil eden glavnih namenov tega projekta.
Po medsebojnem spoznavanju in razpravah o razmerah v zvezi z zgoraj omenjenimi skupinami v sodelujočih državah so udeleženci pridobili dragoceno znanje, s katerim so nato lahko v prihodnjih dneh ukrepali ob lokalnih obiskih. Obiskali so več krajev, kjer so nastanjene brezdomne osebe in starejši, kjer so plesali, peli, izdelovali akvarije in zapestnice prijateljstva.
To je bila dragocena izkušnja, ki je udeležencem koristila pri razumevanju razmer, v katerih ti ljudje živijo. Poleg tega so obiskali Radio Romic, kjer so se poučili o zgodovini in pomenu romskega naroda in jezika. Njihovi običaji in način življenja so udeležence navdušili in odkrili so novo povezanost do romske skupnosti.
Ko so se seznanili z ljudmi, ki se v življenju soočajo s pomanjkljivostmi, so začeli delati na končnih rezultatih projekta. Razdelili so se v različne skupine, da bi ustvarili nekaj smiselnega. Skupina za video je bila odgovorna za izdelavo uvodnega videa o projektu in organizaciji. Gledališka skupina je ustvarila igro o iskanju skupnega jezika in o tem, kako dobra komunikacija reši dan, ki so jo odigrali in posneli. Umetniška skupina je naslikala čudovita umetniška dela, v katerih je predstavila svoj način interpretacije tematskega gradiva.
Skupina za podkast je pripravila več podkastov o različnih podtemah projekta. Novinarska skupina je pripravila brošuro z informacijami o projektu. Skupina za šivanje je reciklirala podarjena oblačila iz mladinskega centra in jim dala novo življenje. Poleg tega so oblikovali obleke za gledališko skupino. Skupina za družbene medije je bila odgovorna za spletno prepoznavnost in predstavitev projekta na spletu. Na koncu je fotografska skupina dokumentirala celoten projekt in pripravila zbirko fotografij, ki jih društvo deli na spletu.
Na splošno je projekt združil ljudi, ki so s trdim delom in trudom ustvarili nekaj občudovanja vrednega. Pri mnogih udeležencih je pustil velik pečat. Izkušnja, ki se zgodi enkrat v življenju, bo vsem zagotovo ostala v spominu.