Včerajšnja novinarska konferenca ob dnevu mladih
Včeraj je 1,2 milijarde mladih, starih od 15 do 24 let, kar predstavlja 16 odstotkov svetovnega prebivalstva, praznovalo mednarodni dan mladih. Po podatkih Sursa je bilo »na začetku leta 2024 v Sloveniji za 29,3 % manj mladih (15–29 let) kot ob osamosvojitvi«. Izzivi mladih se v zadnjem obdobju niso korenito spremenili, so se pa zagotovo poglobili.
Včeraj, 12. avgusta 2024, je na ploščadi pred Državnim zborom Republike Slovenije tradicionalno potekala novinarska konferenca ob omenjenem dnevu. Na njej smo se osredotočili na neodzivnost in slabo komunikacijo predsednika vlade dr. Roberta Goloba in drugih članov vlade, denimo ministra Klemna Boštjančiča. Spregovorili smo tudi o (ne)uresničevanju koalicijske pogodbe in zavez do mladih.
Na konferenci so izzive in situacijo mladih predstavili naslednji govorci:
- Eva Kotnik, predsednica Mladinskega sveta Slovenije,
- Žiga Ciglarič, podpredsednik Mladinskega sveta Slovenije za mednarodno sodelovanje in
- Max Davidović, mladinski delegat Republike Slovenije pri OZN.
Mladi si želimo aktivne participacije in enakopravnega vključevanja mladih v procese odločanja na vseh ravneh. Izgubljamo (za)upanje v demokratične procese zaradi nenaslavljanja izzivov s strani državnih institucij. Na Mladinskem svetu Slovenije se trudimo za dobro in tvorno sodelovanje z vlado, vendra kot kaže, ta nima posluha za problematike mladih.
Na predsednika vlade smo po aprilski kampanji Nimam kam naslovili prošnjo po srečanju, a smo odgovor na poziv prejeli šele prejšnji mesec, datuma za srečanje pa še nimamo. Kot kaže, predsednik vlade nima interesa, da bi se srečal z namu, čeprav nam je obljubil, da se bo z nami sestajal na letni ravni. Tako predsednik vlade kot Minister Boštjančič ignorirata celo pozive preko medijev.
Minister za finance Klemen Boštjančič v medijih predstavlja, da smo mladi (proračunska) prioriteta za leti 2024 in 2025. Dejal je: »Proračunske prioritete bodo zdravje, znanje in mladi.« Odgovora, kje na proračunu se to odraža glede na pretekla leta, pa do danes še nismo prejeli. Mladi služimo očitno zgolj za dobro promocijo. K obrazložitvi smo pozvali tako na seji Sveta Vlade RS za mladino kot tudi preko neposrednega dopisa in tudi medijev, vendar obrazložitve ni.
Mladi najbolj izgubljajo zaupanje v politiko, ko se obljube ne izpolnijo, še bolj pa, ko se jih v procese vključuje zgolj za kuliso. Raziskava Mladina 2024 je tudi pokazala, da se mladi vedno bolj nagibajo k skrajni desnici, za dodatek pa se tja nagibajo predvsem tisti, ki ob občutku neslišanosti doživljajo tudi stanovanjski šok. Žal se nam zdi, da predsednik vlade v medijih prikazuje, da so mu mladi pomembni, kar pa se ne odraža v praksi. Menimo, da mora vlada vključevati predstavnike mladih, ki so zavezani k zagovarjanju mnenj vseh mladih v procese odločanja, da bo lahko resno in celovito naslavljala mladinske problematike. Zato tega ne more dokazati z vključevanjem zgolj mladih iz svojih političnih vrst.
Ponovno poudarjamo, da obsojamo neodzivnost predvsem predsednika vlade (kljub zagotovilom iz preteklosti), ministra za finance, kot tudi nekaterih drugih članov vlade.
Želimo jasno osebno opredelitev predsednika vlade in zaveze o izpolnjevanju pogodbe glede bivanjske problematike mladih, drugih problematik ter pojasnilo, zakaj se mlade označuje za proračunsko prioriteto, če nihče ne zna obrazložiti, kje v proračunu se to pozna. Pričakujemo torej, da nam bo predsednik vlade priskrbel podatke, za koliko se je povečal proračun namenjen reševanju mladinskih problematik.