Duševno zdravje, digitalne tehnologije in glasbeni večeri
Julij je bil za Mladinski center Dravinjske doline (MCDD) mesec poln novosti in vznemirljivih dogodkov. MCDD je uspešno organiziral Erasmus+ mladinsko izmenjavo, ki se je osredotočala na duševno zdravje mladih. Prav tako so prvič izvedli šolo digitalne kreativnosti, kjer so otroci raziskovali svet digitalnih tehnologij. Ob tem so se zvrstili še številni glasbeni in družabni dogodki, ki so dodatno obogatili poletne dni.
Članice in člani KUD Gonobeats so v začetku meseca v MC Patriotu organizirali dogodek, posvečen urbani elektronski glasbi. V okviru svoje evropske turneje so gostili uveljavljenega producenta in DJ-a, ki ustvarja pod umetniškim imenom Brain. Brain prihaja iz daljne Kolumbije in kot producent izdaja pri številnih svetovno znanih založbah (Dispatch, Sofa Sound ipd.).
Na odru se mu je pridružila ena najbolj prepoznavnih in uveljavljenih didžejk v Sloveniji, ki ustvarja pod imenom Raketa. Za lokalno podporo so poskrbeli Rotkart, Bushee, Štivi, Ali in Kian. Obiskovalci_ke so dodobra izkoristili_e priložnost uživanja v mednarodno priznani in kakovostni glasbi ter plesanja dolgo v noč.
V začetku julija je na Gorenju pri Zrečah pod vodstvom MCDD potekala Erasmus+ mladinska izmenjava »Let’s get mental«. Namen izmenjave je bil opolnomočiti mlade na področju duševnega zdravja in zmanjšati stigmo, ki spremlja omenjeno področje. Prav tako je bila izmenjava namenjena krepitvi medosebnih odnosov med mladimi v Sloveniji in širše.
Udeleženci_ke so se kompleksne teme lotili_e preko predavanj in diskusij, s poudarkom na uporabi umetniških pristopov za naslavljanje duševnega zdravja. Izrazili_e so se skozi likovno umetnost, gledališče in film. MCDD so tokrat zastopali Joži Satler, Mia Pučnik, Ivana Delič, Žiga Pristovnik in Matic Primožič. Poleg slovenskih udeležencev_k so se izmenjave udeležili še mladi iz Litve, Hrvaške, Makedonije, Španije in Turčije.
MCDD že vrsto let uspešno izvaja program Šola kreativnosti, namenjen aktivnemu preživljanju prostega časa osnovnošolskih otrok. Letos so program razširili z brezplačno šolo digitalne kreativnosti, kjer so otroci raziskovali svet digitalnih informacij in tehnologij.
Otroci so se prvi dan seznanili z osnovnimi pojmi o informacijah in digitalizaciji, spoznali pomen komunikacije skozi čas ter ustvarili kratko gledališko igro. Naslednji dan so raziskovali internet in pretok informacij po njem, napisali in šifrirali elektronska pisma ter se učili o spletnem bontonu. Ustvarjali so tudi lastne inovacije za prihodnost iz likovnih materialov, ki so jih predstavili in prodajali na simulirani dražbi.
Tretji dan je bil posvečen spoznavanju s procesom snemanja filma in animacije. Po ogledu filma so se spoznali s snemalno opremo, razvili ideje za lasten kratek film, narisali shot liste in napisali scenarij. Razdelili so si igralske vloge in izdelali izdelke iz gline, ki so jih uporabili za animirani film. Šola digitalne kreativnosti je del projekta Digitalna avantura – DigiA, ki ga sofinancira Ministrstvo za digitalno preobrazbo.
Klub študentov Dravinjske doline (KŠDD) je v MC Patriotu gostil koncert mlade zasedbe Amy’s Escape iz Žalca. Energičen štiričlanski band, ki ga tvorijo Jernej Ježovnik, Žan Žuraj, Janez Tisel in Niko Bogdan, se ne omejuje z določenim žanrom. Njihov repertoar vključuje vse od čutnih balad do poskočnega rock’n’rolla. Poleg priredb ustvarjajo tudi avtorsko glasbo. Občinstvo je bilo navdušeno nad njihovo raznolikostjo in energijo, ki je ponudila pobeg od rutine vsakdana. Band je tako potrdil svoj status svežega in obetavnega glasbenega fenomena na domači sceni.
MCDD je pred nedavnim sodeloval na Erasmus+ tečaju usposabljanja »Let’s talk (more) about gender, baby!«, ki je potekal v mestu Bușteni v Romuniji. Izobraževanja se je udeležilo 25 udeležencev_k iz sedmih držav. V imenu MCDD so se ga udeležili_e Patricija Čeh, Matjaž Širec in Tadej Leva. V sklopu delavnic, predavanj, diskusij in skupinskega dela so obravnavali_e stereotipe na podlagi spola.
Raziskovali_e so tematike kot so enakost spolov, nasilje na podlagi spola, spolna identiteta in spolna usmerjenost. Posebno pozornost so namenili_e tudi pojavljanju seksizma v medijih. Med drugim so identificirali_e izzive na področju (ne)enakosti spolov ter razpravljali_e o evropski zakonodaji na področju omenjenih tematik.
V MC Patriotu je med drugim nastopil tudi duo Revirgin iz Čakovca, ki ga sestavljata Karlo Križnik in Paula Gavez. Duo deluje od leta 2019, njuna glasba pa združuje new wave, post-punk in synth pop elemente. Predstavila sta albuma »Simulations« (2022) in »Moderna rješenja« (2023), ki prinašata navdih iz preteklih desetletij ter progresivne zvoke, techno in dub elemente.
Naslednji dan je MCDD v prostorih MC Patriota organiziral zdaj že tradicionalni dogodek »Pub quiz: everything goes«, ki se ga je tokrat udeležilo deset skupin. Udeleženci_ke so se pomerili v znanju o klasični glasbi, morskih organizmih, Afriki, Jugoslaviji, svetovnih čudesih, olimpijskih igrah, nogometu in drugih zanimivih temah. Tri zmagovalne skupine so s kombinacijo znanja in ekipnega duha osvojile simbolične nagrade.