Aktivno državljanstvo

Fantje se vse bolj obračajo v “desno”, dekleta bolj liberalna

1. 8. 2024 avtor: Mladinska mreža MaMa
mladi

Mladi, za katere je včasih veljalo, da so precej politično apatični, se znova aktivno zanimajo za politiko. Podatki iz več evropskih držav kažejo, da se mladi, ki so v preteklosti pogosteje pogledovali proti leti politični opciji, sedaj pogosteje odločajo za stranke na desni strani političnega spektra. Takšne rezultate tudi v Sloveniji kaže raziskava » FriedrichEbert-Stiftung (FES) Youth Studies«, ki je bila leta 2024 izvedena med mladimi v jugovzhodni, osrednji in vzhodni Evropi, in sicer v starostni skupini 14 do 29 let.

Čeprav ostajata razmeroma skromna, sta se interes in subjektivno znanje med letoma 2018 in 2024 okrepila skoraj med vsemi skupinami mladih v Sloveniji. Mladi v Sloveniji so postali precej bolj politično ozaveščeni in se znajo bolj jasno postaviti na političnem zemljevidu kot v letu 2018.

Med razlogi za spremembe tudi pandemija in zaprtje šol

Razlogi za večji interes za politiko med mladimi so različni, med njimi pa izstopajo nedavni družbeni pretresi in negativne spremembe, ki sta jih povzročila pandemija koronavirusa ter zaprtje šol. To je med mladimi povečalo zavedanje, kako pomemba je politična moč. K temu so še pripomogli vojna v Ukrajini ter spopadi med Hamasom in Izraelom. Del razlage gre iskati tudi v temu, da se del mladih, pogosteje fantje, počiti ogrožene, pozabljene, izključene in nerazumljene.

Še leta 2018 je 43 odstotkov mladih v Sloveniji odgovorilo, da se ne morejo opredeliti pri vprašanju, ali so na levem ali desnem političnem polu. Šest let kasneje je bilo takšnih le še 19 odstotkov.

volitve
Mladi se pogosteje pozicionirajo na političnem zemljevidu, kot pred leti. Foto: Evropski parlament

Če so bili mladi v preteklosti bolj »nagnjeni v letvo«, se je to sedaj preselilo na desni pol. V povprečju je mlada oseba v Sloveniji danes »sredinsko-desna«. Mladi, ki se opisujejo kot nacionalisti, se pogosteje opredeljujejo za desničarje, medtem ko tisti, ki izpostavljajo toleranco, ekonomsko enakost in jih skrbi za okolje, pogosteje gravitirajo k levi politični opciji. Prav tako se ženske pogosteje obračajo k levi politični opciji. Na splošno so fantje manj tolerantni in bolj šovinistični kot dekleta. Ta sprememba ni posledica tega, da bi dekleta postala bolj liberalna, temveč so fantje postali manj.

Raziskava je ovrgla nekatera stereotipna prepričanja glede mladih in politike. Manj kot štirje od desetih mladih v Sloveniji podpirajo znižanje starostne meje, pri kateri lahko mladi voljo, z 18 na 16 let. Le polovica mladih podpira uvedbo e-volitev, uvedbo univerzalnega splošnega prihodka in legalizacijo marihuane.

Če želiš prebrati celotno analizo raziskave, je dostopna TUKAJ.