Zdravje

Zdrava spolnost: poslušaj svoje želje

24. 7. 2024 avtor: Uredništvo
roke

V preteklih dneh smo na podlagi rezultatov mesečne ankete, ki je na portalu mlad.si koristna in dobrodošla novost, pisali o nezdravih oziroma toksičnih odnosih in o prvem obisku pri ginekologu ali ginekologinji. Danes pa je na vrsti spolnost – tista ljubeča, varna, prava in zdrava.

Mladostniki ste od zadnje triade, še posebej pa v času srednje šole, izpostavljeni ekstremnim prikazom
spolnosti in odnosov. Pri tem gre za odmik od realnosti, saj odnosi (in spolnost) niso vedno enostavni, kaj šele popolni. Je pa spolnost zelo pomembna za samopodobo in samospoštovanje ter za oblikovanje medosebnih odnosov, zato so lahko v obdobju mladostništva mnoga od tveganj dolgoročna in lahko vplivajo na celotno življenje posameznika in vseh, ki so mu ali mu še bodo blizu.

Zaradi tega morate mladostniki postaviti trdne temelje v odnosih, preden se odločite za spolnost.

Kdaj je čas za (prvi) spolni odnos?

Ko si ti pripravljen_a! In nič drugače. Zapomni si: nihče te nikoli ne sme prisiliti v spolni odnos, če si tega ne želiš ali nisi še pripravljen_a. Katerikoli razlog, da rečeš ne, je upravičen, če ti tako čutiš oziroma misliš. Ne dovoli, da skuša nekdo potlačiti tvoje misli ali občutke, da bi od tebe izsilil telesno intimo. Do spolnega odnosa tako ne sme priti zaradi kakršnekoli prisile, dokazovanja pred vrstniki ali pod vplivom alkohola in prepovedanih snovi.

Spolni odnos je zelo pomemben mejnik v dozorevanju človeka. Predstavlja naj vrhunec odnosa med dvema človekoma, ki se imata rada in se spoštujeta. Brez ljubezni, iskrenosti, zaupanja in spoštovanja spolnost med dvema ni zdrava.

Enoznačnega odgovora na vprašanje, kdaj je najbolj primeren čas za (prvi) spolni odnos, ni. Za (prvi) spolni odnos ni nikoli prepozno, lahko pa je žal marsikdaj prezgodaj. Za spolnost je potrebna zrelost, odgovornost in varnost. Neugodne posledice spolnosti se lahko odražajo v neželeni nosečnosti in spolno prenosljivih okužbah, pa tudi v duševnih stiskah.

telesi
Za spolnost je potrebna zrelost, odgovornost in varnost – do (prvega) spolnega odnosa žal marsikdaj pride prezgodaj, foto: Canva stock photos.

Kako prepoznam spolno nasilje?

Kadar do spolnega odnosa pride zaradi prisile ali katerega koli zgoraj navedenega razloga, gre za spolno nasilje. Kadar si osebe želijo aktivnosti spolne narave in vanje privolijo brez fizične, psihične, ekonomske ali kakršne koli druge prisile, govorimo o spolnosti, v nasprotnem primeru govorimo o spolnem nasilju.

Zelo je pomembno, da pri spoznavanju novih ljudi (tvojih potencialnih partnerjev_k) dobro premisliš svoje odločitve ter poskrbiš za svojo varnost in dobro počutje. Tu je še posebaj pomembna privolitev. Gre za soglasje o svobodnem aktivnem sodelovanju oziroma za svobodno podano soglasje (z besedami ali dejanji). Privolitev v določeno spolno aktivnost ne pomeni privolitve v katerokoli spolno aktivnost. Če je oseba soglašala z določeno obliko spolnega odnosa, to ne pomeni, da bo s to obliko soglašala tudi v prihodnosti. 

To pomeni: samo ja pomeni ja (z besedami ali dejanji). Če te ima nekdo res rad, bo v času spolnega odnosa preverjal, ali si v redu, in pazil nate. Če tega ni, gre za nezdravo spolnost.

Nekatere oblike spolnega nasilja in spolnega nadlegovanja:

Poslušaj svoje želje. To je glavno vodilo. Ko nekaj ni v skladu s tvojimi željami, je čas, da rečeš ne.