Prvi pregled pri ginekologu_inji: Kaj moraš vedeti?

V puberteti se mladostniki nenehno spreminjate. Te spremembe se izražajo na telesni, čustveni in duševni ravni. In s spreminjanjenm ni nič narobe! To je popolnoma normalen proces pri vseh mladih. Na primer fantje večinoma začnete mutirati, dekleta pa dobite menstruacijo … in prvič obiščete svojo ginekologinjo ali ginekologa. Da pred obiskom ne bo strahu, v ambulanti pa ne nelagodja, smo pripravili kratek opis obiska in nekaj nasvetov.
Kdaj na prvi pregled?
Prvi obisk v dispanzerju za žene naj bi dekleta opravila nekje do 20. leta starosti, tudi če še niste bile spolno aktivne. Vsekakor pa morala ginekologa obiskati obiskati dekleta, ki imate kakršnekoli spremembe v menstrualnem ciklusu, ki do dopolnjenega osemnajstega leta še niste dobile menstruacije ali imate težave z nerednimi, prepogostimi, bolečimi ali kako drugače spremenjenimi menstruacijami. Vsaka sprememba menstruacijskega cikla sicer še ni znak obolenja, saj se ciklus pri mladih dekletih še uravnava.
Ginekologa obiščite tudi, kadar čutite nejasne bolečine v spodnjem delu trebuha, imate srbečico zunanjega spolovila ali izcedek iz nožnice. Če si želite pred prvim spolnim odnosom (in tudi kasneje) zagotoviti zaščito pred neželeno nosečnosyjo, jo tudi dobite v dispanzerju za žene. Ginekolog pa vam lahko tudi svetuje, se z vami pogovori o vaših skrbeh in z vami razreši vse dileme, ki jih imate. Brez skrbi – to so zdravniki in zdravnice, ki so specializirani za področje spolovil in dojk. Veliko vedo in odgovorijo na vsa vprašanja.
H ginekologu se lahko odpravite tudi po cepivo proti HPV, če še niste bile cepljenje.
Dostop do ginekologa je zagotovljen vsem ženskam v Sloveniji
Pred prvim obiskom moraš poiskati prostega ginekologa ali ginekologinjo. Seznam je objavljen na spletnem mestu Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Najbolje je, da v tabeli Število opredeljenih pri ginekologu na povezavi poiščeš zdravnika v vaši bližini, ki sprejema nove paciente – takšni so označeni z zeleno barvo. Ker je seznam informativne narave, pa se o prostih ambulantah v dispanzerju za ženske lahko pozanimaš tudi neposredno v domačem zdravstvenem domu ali drugi zdravstveni ustanovi.
V izbrani ambulanti najprej podpišeš pristopno izjavo, tj. potrdilo, da si sedaj kot pacientka obravnavana pri izbranem zdravniku. Za to potrebuješ le zdravstveno kartico in urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje. Ginekologi lahko sprejemajo vsa dekleta od 13. leta starosti dalje. Če si mlajša od 15 let, je za podpis pristopne izjave potrebna prisotnost starša oziroma skrbnika. Vsi zdravniki so sicer zakonsko zavezani k poklicni molčečnosti, zato je morebitna skrb, da bodo informacije o zdravstvenem stanju potovale iz ambulante, odveč. Zdravniki se (z izjemo večjih zdravstevnih težav) tega držijo tudi v pogovoru s starši.
Velikokrat le pogovor, ampak tudi pregled ni noben “bav bav”
Praviloma velja, da te v ločenem prostoru sprejme medicinska sestra in te povpraša o prvem dnevu zadnje menstruacije, zato moraš ta datum vedeti. Sledi sprejem pri ginekologu v ginekološki ambulanti. Če si ginekologa obiskala zgolj zaradi posveta o kontracepciji, ginekološki pregled za to ni potreben. Prav tako pregled ni potreben, če še nisi imela spolnih odnosov in nimaš kakšnih ginekoloških težav. Pregleda ginekolog prav tako ne opravi, če imaš menstruacijo.
Če pa si že imela spolni odnos ali imaš kakšne zdravstvene težave, pa te pred ambulanto čaka poseben ločen prostor, kjer se pripraviš na ginekološki pregled – se slečeš (tudi spodnjice) in si ogrneš posebno haljo, če je na voljo. Še pogosteje se z zavesico ločen prostor za pripravo na pregled nahaja v sami ambulanti ginekologa ali gienkologinje.
V obeh primerih – pri posvetu ali pred pregledom – te bo zdravnik vprašal o dosedanjih boleznih, morebitnih operacijah, začetku menstruacije, mesečnem ciklusu, kontracepciji, spolnih odnosih ipd. Med pogovorom (in v času celotnega obiska v ambulanti) imaš priložnost, da postaviš kakšno vprašanje, če želiš, ali izpostaviš kakšno posebnost, ki si jo opazila denimo pri svoji menstruaciji prejšnji mesec.

Tudi tista dekleta, ki ste homoseksualno usmerjena, lahko brez sramu priznate svoja nagnjenja. Zdravnik ni tam, da bi vas obsojal. Je tam, da bi vas pregledal in vam pomagal v primeru težav.
Pregled nožnice ponavadi ni boleč
Pregled poteka na ginekološkem stolu, ki je oblikovan tako, da ležiš na hrbtu, nogi pokrčiš, ju razmakneš in položiš na posebne nastavke. Ne zgleda tako hudo, kot se morda sliši, pomembno pa je, da pri pregledu ne stiskaš mišic stegna in zadnje plati, da se s spodnjim delom telesa ne dviguješ. Ob teh gibih se namreč skrčijo tudi mišice okrog nožnice in pregled lahko po nepotrebnem postane malce neprijeten.
Zdravnik najprej ugotovi, kakšna je poraščenost in kako je oblikovano zunanje spolovilo. Nato v nožnico previdno vstavi spekulum, poseben kovinski pripomoček. Pregled večinoma ne boli, vzbuja pa nekoliko nenavaden občutek. Spekulum razširi nožnico in zdravnik ali zdravnica vidi celotno steno nožnice in maternični vrat.
Sledi tudi odvzem brisa s posebno oblikovanim lesenim loparčkom za pregled celic materničnega ustja in materničnega kanala, ki ga imenujemo test PAP. To je presejani test in je eden ključnih preventivnih zdravniških pregledov pri ženskah. Omogoča zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in s tem pomembno vpliva k zmanjšanju obolevnosti in umrljivosti. Če je test negativen, je kontrola potrebna naslednje leto (se pravi dve leti zapored), nato pa na tri leta. Pri odvzemu brisa nekatere ženske malo zakrvavijo, zato je lahko po ginekološkem pregledu prisotna šibka krvavitev ali krvav oziroma rjav izcedek dan ali dva.
Ginekolog nato odstrani spekul iz nožnice. Sledi še pregled notranjih spolnih organov (materničnega vratu, maternice, materničnih vezi in jajčnikov z jajcevodi) s tipanjem. Preiskavo zdravnik opravi tako, da uvede kazalec skupaj s sredincem ene roke (včasih le kazalec, če je nožnica ožja) v nožnico, z drugo roko s prsti potipa v spodnjem delu trebuha nad sramno kostjo. Med prste zgornje in spodnje roke zajame maternico in jajčnike in oceni stanje. Po končanem pregledu lahko ustaneš, se oblečeš in se po končnem pogovoru posloviš.
Pomembno je, da veš, da v tem odstavku opisan pregled ni potreben, če še nisi imela spolnih odnosov. Na to lahko zdravnika opozoriš.
Bolj podrobne informacije so dekletom na voljo na dodanih povezavah v besedilu. Ne pozabite – ginekologi in ginekologinje so zdravniki – tu so, da vam pomagajo. Pregledu spolovil in dojk se ne izogibajte, saj to lahko vodi v resne zdravstvene probleme.
Brez skrbi in čim bolj sproščeno. Vse bo v redu!