Lani rekordno število izsiljevanj z intimnimi fotografijami
God svetega Valentina je dober opomnik, da je ljubezen pomembna. Svet je preprosto lepši, če smo prijazni in ljubeznivi. Izseljevanje z intimnimi posnetki pa je v nasprotju z ljubeznijo zelo neprijetno in celo nevarno, prisotno pa je vse dni v letu.
Na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so lani obravnavali rekordno število izsiljevanj z intimnimi fotografijami, kar 98. Predvidevajo, da je številka še mnogo višja, saj se zaradi občutljive teme velika večina ne obrne po pomoč. Najpogostejša tarča so mladi odrasli moški.
Izsiljevanje z intimnimi posnetki ali sextortion je oblika spletne goljufije, ki se je v Sloveniji prvič pojavila sredi leta 2015, v zadnjem letu pa je opazen izrazit porast. Prvi stik goljufa z žrtvijo je največkrat vzpostavljen na Instagramu ali Facebooku, pogosto tudi prek aplikacij za zmenke (Btrfly, Tinder ipd.). Pojavljajo so tudi primeri, ko napadalci z različnimi orodji za manipulacijo slik zmontirajo fotografije, da izgledajo kot žrtvine intimne fotografije in prav tako grozijo z objavo, če ne plačajo določenega zneska.
Torej – pri navezovanju stikov na internetu bodite previdni! Na SI-CERT so pripravili tudi nekaj nasvetov, kako za varnost poskrbeti pri spletnem zmenkovanju:
Pravila spletnih zmenkov
Tako na družbenih omrežjih kot na specializiranih aplikacijah, namenjenih spoznavanju in iskanju partnerjev, velja nekaj univerzalnih pravil varnosti:
- Ne pristajajmo na izmenjavo golih fotografij in posnetkov, saj popolnoma izgubimo nadzor nad nadaljnjim deljenjem in objavo, umik takšnih vsebin s spleta pa je izjemno otežen, skoraj nemogoč.
- Sumljiva je vsakršna prošnja za denar! Od osebe, ki smo jo ravnokar spoznali (in ima lahko popolnoma izmišljeno identiteto), je vedno sumljivo, ko prične s čustvenimi zgodbami in prošnjami za denar (huda bolezen v družini, grožnje in beg v tujino ipd.)
- Nikoli ne vpisujemo podatkov kreditne kartice na povezavi, ki nam jo sogovornik pošlje prek pogovornih aplikacij.
- Ne nasedajmo na povabila v različne kripto investicijske posle – vsi se končajo z velikimi finančnimi izgubami! Na aplikacijah za zmenke so vse pogostejši goljufi, ki najprej zgradijo romantično razmerje, nato pa žrtve počasi prepričujejo v poslovne naložbe s kriptovalutami. Žrtve spodbujajo, da na začetku vlagajo majhne zneske, oni pa bodo poskrbeli, da z naložbo ustvarijo skromen dobiček. Potem jih prepričujejo v vse višje v lažno investicijsko platformo, ki prikazuje nenehno rast dobička. Ko vloži ves denar, prevarant izgine, žrtev pa ostane brez vsega.