V letu 2017 je bil v Sloveniji sprejet poklicni standard mladinski delavec/mladinska delavka (NPK mladinski delavec_ka/a), s čimer je mladinski delavec postal poklic, in Katalog strokovnih znanj in spretnosti. Poklic mladinskega delavca je mogoče pridobiti preko Sistema nacionalnih poklicnih kvalifikacij (NPK), kar pomeni, da kandidat pripravi zbirno mapo s svojimi preteklimi izkušnjami in jo zagovarja pred komisijo. V primeru, da kandidat z zbirno mapo ne uspe dokazati vseh kompetenc iz poklicnega standarda, pa je napoten na izpit.
S tem je zaposlenim v mladinskem sektorju in mladim omogočen lažji prehod na trgu dela znotraj mladinskega sektorja in tudi izven, saj poklicni standard omogoča, da s pridobljenim NPK mladinski delavec_ka/ izkazuje komepetence in znanja ter ključna operativna dela, ki jih obravladajo in z NPK tudi dokazujejo.
Usposabljanje mladinskih delavcev in delavk
Organizacije, ki se ukvarjajo z mladinskim delom in bi rade znotraj svoje organizacije vzpostavile učni proces za mladinske delavce in delavke, si lahko pomagajo s priročnikom Usposabljanje mladinskih voditeljev in delavcev.