1. srečanje EU Youth Stakeholders Group

EU Youth Stakeholders Group predstavlja novo skupino deležnikov, ki so v konec marca v Bruslju podali svoje mnenje o obstoječi Strategiji za mlade in pomagali oblikovati ideje za prihodnost. Predstavljeni so bili dosedanji dosežki, nove iniciative in načrti DG EAC, na delavnicah pa so udeleženci izmenjevali dobre prakse in se bolje spoznali s konceptom medgeneracijske pravičnosti.
Sodelovali so predstavniki držav članic EU, nacionalnih mladinskih svetov, evropskih mladinskih organizacij in evropskih institucij. Urad Republike Slovenije za mladino je zastopal Igor Jesih, iz MSS pa je sodelovala Titi Habicht.
Mladi in medgeneracijska pravičnost so nova prioriteta Ursule von der Leyen, ki je zapovedala, da se morajo vsi komisarji v prvih stotih dneh mandata posvetovati z mladimi. V tem pozitivnem duhu je potekalo celotno srečanje in videti je bilo, da je vsem v interesu, da nova skupina deležnikov prinese konkretne rezultate.
Vsebina srečanja je bila sicer malo izven okvirjev tega, kar običajno počnem, a sem ravno zato izjemno vesela, da sem lahko šla in se posvetila participaciji mladih iz malo drugačnega vidika. Po drugi strani pa je bil opazen tudi dvom mladih, ki so že prek toliko iniciativ podali svoje mnenje, a se rezultati le delno poznajo. Razlog za to je med drugim tudi neusklajenost posameznih inicativ ter strategij. Strinjali smo se, da to pomanjkanje rezultatov vpliva na voljo in željo po sodelovanju, zato smo intenzivno iskali rešitve za ta problem.
Vsekakor je zame udeležba na dogodku predstavljala pomembno izkušnjo, tudi iz vidika, da sem poglobila svoje razumevanje o konkretnih korakih, s katerimi EU vpliva na položaj mladih in slišala za številne dobre prakse, ki jih uporabljajo drugod.
Kaj sledi?
Deležniki do nadaljnjega ostajajo v stiku predvsem prek spleta, trenutno pa je njihova naloga, da se po vrnitvi domov posvetujejo z organizacijami, ki jih zastopajo in predstavijo, kar je bilo dogovorjeno. Kot ena izmed najboljših praks je bilo predstavljeno sodelovanje med MSS in URSM, tako da morda lahko pričakujemo, da bodo ponekod v tujini sledili našemu vzorcu. Poleg tega so bile omenjene še številne odlične ideje, ki bi jih vsaj v neki meri lahko poskušali implementirati in spodbuditi sodelovanje ter interes mladih za soodločanje o lastni prihodnosti.
Za več informacij, obiščite uradno spletno stran EU Youth Stakeholders Group.